Informacje o projekcie
Nazwa projektu:
Kompetencje studentów UR kluczem do sukcesu na rynku pracy
sfinansowany ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
Priorytet: IV - Szkolnictwo wyższe i nauka
Działanie: „Wzmocnienie i rozwój potencjału dydaktycznego uczelni oraz zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy.”
Poddziałanie: 4.1.1 Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni
Czas trwania projektu: 1.09.2009 – 31.12.2012
Wartość projektu: ok. 15 mln PLN
Główny cel projektu:
Rozszerzenie i wzbogacenie oferty edukacyjnej Uniwersytetu oraz dostosowanie jej do wymagań rynku pracy.
Uniwersytet Rzeszowski dokonując analizy potrzeby realizacji projektu, zdiagnozował następujące problemy:
- Niski stopień powiązania zakresu tematycznego studiów UR do potrzeb rynku pracy na kierunkach, na których w najbliższych 5 latach będzie rosło zapotrzebowanie na specjalistów.
- Mała popularność kierunków matematycznych, technicznych i przyrodniczych oraz trudności na innych kierunkach z zaliczeniem przedmiotów bazujących na wiedzy z matematyki i fizyki.
- Niewystarczające przełożenie wiedzy teoretycznej absolwentów UR na praktykę życia zawodowego, wynikające z braku staży i praktyk.
- Brak dostępu studentów do porad z dziedziny prawa pracy, psychologii zatrudnienia oraz doradztwa zawodowego.
- Trudności w korzystaniu z pełnej oferty edukacyjnej przez studentów niepełnosprawnych wynikające z braków technologicznych i architektonicznych uczelni oraz szkoleń i kursów uwzględniających specjalne metody pracy ze studentami niepełnosprawnymi.
Cele szczegółowe:
- Utworzenie w roku akademickim 2009/10 nowej specjalności: Biotechnologia Molekularna a studiach II stopnia kierunku Biotechnologia.
- Modyfikacja 6 obecnie funkcjonujących specjalności na kierunkach: matematyka, fizyka techniczna, ochrona środowiska, fizjoterapia, ekonomia, informatyka pod kątem ich dostosowania do potrzeb rynku pracy.
- Wyrównanie i podniesienie poziomu wiedzy z matematyki i fizyki .
- Zdobycie przez 940 studentów doświadczenia zawodowego w ramach praktyk i staży.
- Stworzenie 6 paneli eksperckich i 3 baz danych jako platformy wymiany i gromadzenia informacji o oczekiwaniach pracodawców oraz włączenie ich do procesu kształcenia przez udział w prowadzeniu warsztatów i seminariów.
- Umożliwienie studentom i absolwentom pełnego wejścia na rynek pracy poprzez rozszerzenie kwalifikacji zawodowych i pozyskanie specjalistycznych umiejętności.
- Poprawa jakości świadczonych usług Biura Karier.
- Umożliwienie korzystania z pełnej oferty edukacyjnej studentom niepełnosprawnym.